Klára Wágnerová
Bohatý podnikatel a velkostatkář Jakub Veith, kromě jiných i majitel Liběchova, dal později Jirny, které koupil v roce 1805 v dražbě, věnem své dceři Kláře, provdané za bohatého pražského měšťana Martina Wagnera (v německy psané literatuře Waagnera).
Manželé Wagnerovi ovlivnění diletantským, romantismem biedermeieru tu na sklonku života realizovali svou fikci středověku. V letech 1844 - 1847 dali postavit na pozůstatcích Starého zámku novou dvoupatrovou budovu s věží, štíty, cimbuřím, okenním ostěním, konolami a jinými atributy rytířské pseudohistorie.
Manželé Wagnerovi založili rozsáhlý park o rozloze 11 hektarů. V krásném zámeckém parku bylo mnoho cizokrajných stromů, zvířat i ptáků. V pískovcových skalách byly klece a brlohy pro zvěř. Byly zde tři rybníky z nichž největší na jihu parku měl malý ostrůvek s „čínským pavilonem“ plným cenných nádob z Číny a Japonska. V zimní zahradě byly pěstovány vzácné rostliny.
Jirenský zámek byl ve své nejslavnější historii v polovině 19. století útočištěm mnoha vzdělanců tehdejší doby, kteří zde nalézali vlídné přijetí.
Povýšení do šlechtického stavu
12. března 1876 obdržela Klára Wagnerová (Clara Waagner) šlechtický titul "hraběnka z Wallernstädtu" pro sebe i své tři žijící děti - Karla, Jiřího a Rosalii, rovněž pro děti již zemřelého syna Jakuba.
19. června 1876 jí byl udělen erb.
Datum poslední aktualizace: 24. 6. 2019 8:57